Jesteś tutaj
Strona główna ›dr Agnieszka Janiak-Jasińska, adiunkt w IH UW - sekretarz zespołu
historia kobiet, historia reklamy i środków masowego przekazu, styl życia wielkomiejskich warstw średnich przełomu XIX i XX wieku
Aby wpadło w oko... O reklamie handlowej w Królestwie Polskim w początkach XX wieku, Warszawa 1998, ss.137.
Pracownice i pracownicy handlu na rynku pracy w Królestwie Polskim przełomu XIX i XX wieku,[w:] Kobieta i praca. Wiek XIX i XX, pod red. A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2000, s.77-102.
Czas wolny po pracy. Miejskie warstwy średnie w Królestwie Polskim w pocz. XX wieku, [w:] Kobieta i kultura czasu wolnego., pod red. A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2001, s.201-226.
O jakim mężu myślę? Oferta małżeńska kobiet i ich oczekiwania wobec małżeństwa w świetle anonsów matrymonialnych z początku XX w., [w:] Kobieta i małżeństwo. Społeczno-kulturowe aspekty seksualności. Wiek XIX i XX, pod red. A. Żarnowskiej i A. Szwarca, Warszawa 2004, s.159-200.
Od braku praw do organizacyjnej samodzielności. Kobiety w ruchu zawodowym pracowników biurowych w Królestwie Polskim w początkach XX wieku, [w:] Aktywność kobiet w organizacjach zawodowych i gospodarczych w XIX i XX wieku, pod red. K. A. Makowskiego, Poznań 2007, s.59-76.
Menu główne
Bibliografia
Dla celów dydaktycznych zespół opracował selektywną bibliografię historii społecznej Polski XIX i XX wieku.
Jest ona na bieżąco aktualizowana. Zawiera tylko publikacje polskojęzyczne dotyczące społeczeństwa polskiego ostatnich dwóch stuleci.
W planach zespołu jest również przygotowanie analogicznego zestawienia dla historii powszechnej.
Źródła
Zespół prowadzi systematyczne prace nad digitalizacją materiałów źródłowych do historii społecznej Polski XIX i XX wieku.
Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie to ułatwi realizację projektów badawczych poświęconych przeobrażeniom kulturowo-społecznym ostatnich dwóch stuleci oraz zachęci historyków z różnych ośrodków akademickich do poszerzania oferty dydaktycznej.
O nas
Zespół został powołany do życia uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z 22 września 2004 r., w rzeczywistości jednak istniał już od dawna.
Jako kilkunastoosobowa grupa pracowników i doktorantów Instytutu Historycznego UW i innych ośrodków badawczych prowadzimy prace badawcze nad historią przeobrażeń społeczno-kulturowych na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.